RTG
RTG – Rentgenové vyšetření patří do kategorie diagnostických metod, kterým dnes říkáme zobrazovací techniky. Na našem pracovišti provádíme skiagrafické vyšetření (odborný termín pro rentgenové vyšetření) bez kontrastních látek, tedy prosté - nativní rentgenové vyšetření. Přístroj je digitalizován, máme nepřímou digitalizaci, tedy obraz vytvořený rentgenovým ionizačním zářením je převeden čtečkou do obrazové formy z kazety do počítače. Nepoužívají se tedy již klasické filmové materiály, ale hodnotí se na obrazovce, případně se vyhotoví disketa nebo odešle na příslušné nasmlouvané pracoviště - teleradiodiagnostika.
Fyzikálním principem rtg vyšetřovací metody je vznik rtg záření v rentgence, které patří mezi elektromagnetická vlnění o vysoké energii. Objevitelem byl německý fyzik Wilhelm Conrad Roentgen, který tyto paprsky nazval zářením X. Mluví se také o ionizačním záření, neboť z neutrálních částic se stávají nabité částice - ionty. Částice jsou schopny procházet hmotou, částečně jsou jí pohlcovány - čím vyšší hustota hmoty, tím vyšší pohlcení, což je podstata zobrazení orgánů. Nejlépe je tedy zobrazena kostní hmota.
Rentgenové vyšetření indikuje odborník, který napíše žádanku s potřebnými informacemi pro rentgenové laboranty a lékaře - diagnostika. Ten jako odborník může zvážit i počet požadovaných vyšetření. Rentgenové dávky jsou však minimální a pacienti se jich nemusí bát. Pouze se přičítá k zemskému a kosmickému záření, kterému jsme neustále vystaveni a jehož každodenní dávky jsou tak vyšší.