Mediclinic
left right

Nemůžu mít cukrovku?

Nemoc, která nebolí, ale vážně ohrožuje zdraví

Cukrovka, odborně diabetes mellitus (doslovně úplavice cukrová), označuje metabolické onemocnění, které vážně ohrožuje zdraví. Protože nebolí a postupuje pomalu, bývá často podceňována. Zdravotním komplikacím lze předejít včasnou diagnostikou, dodržováním dietních opatření a úpravou životního stylu. 

Porucha metabolismu cukru se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (nad 5,6 mmol/l nalačno, nebo 7,8 mmol/l po jídle) a postihuje obě pohlaví v každém věku. Dle příčiny vzniku se rozlišuje diabetes mellitus I. a II. typu, zvláštní typ představuje gestační diabetes (těhotenská cukrovka), který se u některých žen objevuje během těhotenství.

Jak se liší diabetes I. a II. typu

V ČR se s cukrovkou léčí okolo 1 milionu pacientů. Převážná část (92 %) trpí cukrovkou II. typu, jen 6 % má cukrovku I. typu a pod zbývající 2 % spadá těhotenská, případně jiné specifické varianty této nemoci. Počty nemocných narůstají každý rok zhruba o 3 000 nových pacientů. Přepokládá se, že asi 5% populace má diabetes mellitus, ale dosud u nich nebyl diagnostikován. 

Hlavní příčinou diabetu II. typu je nadváha/obezita a nezdravý životní styl, tedy dlouhodobě nevhodný jídelníček, nadmíra alkoholu a nedostatek pohybu. Naproti tomu diabetes I. typu je autoimunní onemocnění, které spočívá v nedostatečné produkci hormonu inzulinu. Významnou roli hraje genetika - větší pozor by si měly dávat osoby, u nichž v rodině byla cukrovka diagnostikována. 

Diabetes I. typu postihuje zejména děti a dospívající, méně pak starší osoby. Dietní opatření nestačí a nezbytná je léčba inzulinem. Diabetes II. typu se obvykle vyskytuje u dospělých osob nad 40 let. Charakterizuje ho zvýšená hladina cukru v krvi a snížená citlivost na inzulin. Nutná je změna životního stylu, úprava jídelníčku a zvýšená tělesná aktivita.

Bezpečný život s cukrovkou - jak ji poznat a způsoby léčby

Cukrovku nelze úplně vyléčit, lze ji pouze udržovat v mezích. Ignorace příznaků, neužívání léků a nerespektování opatření vedou k vážným zdravotní komplikacím jako srdeční choroby, mozkové příhody, slepota, selhání ledvin a syndrom diabetické nohy, který může skončit až amputací. 

První krokem je odhalit nemoc a zahájit léčbu včas. Pro cukrovku I. typu jsou typické pocity abnormální žízně a hladu, časté močení, úbytek váhy, únava a vysoké hodnoty glykémie. U dětí a dospívajících může být začátek nemoci náhlý a dramatický. U vážnějších případů se může objevit zvracení, bolesti břicha až bezvědomí. 

Diabetes II. typu se projevuje vyšším krevním tlakem a cholesterolem, slabostí, únavou, malátností, rozmazaným viděním, suchou a svědivou pokožkou, opakovanými infekcemi močových cest a cévními potížemi. 

CO JE DIABETICKÁ NOHA? Cukrovka může zapříčinit vznik nebezpečné infekce a vředů, které mohou poničit hluboké tkáně na noze. Pokud se infekce nepodchytí včas, může dojít až k amputaci postižené části nohy. Proto se u diabetiků klade obzvláště velký důraz na péči o nohy a sledování jejich stavu i při sebemenším poranění.  

S léčenou a zvládnutou cukrovkou přitom lze žít normální a plnohodnotný život bez větších omezení. Nutná je úprava životního stylu, dodržování dietních doporučení a pravidelné lékařské kontroly, na základě kterých se léčba přizpůsobuje vývoji nemoci.

8 základních doporučení, jak žít normální život s cukrovkou:

•       Jezte zdravou a vyváženou stravu s odpovídající energetickou hodnotou.

•       Stravujte se pravidelně, ideálně menší porce 5x denně.

•       Mějte neustále po ruce vhodnou svačinu, která v případě nouze doplní cukr.

•       Dbejte na dostatek fyzického pohybu.

•       Nestresujte se a odpočívejte.

•       Choďte na pravidelné kontroly hladiny cukru a odběry krve.

•       Průběžně provádějte vlastní monitoring pomocí domácího glukometru.

•       Pečujte o nohy pravidelnou hydratací a odstraňováním zrohovatělé kůže.

•       Pečujte o zuby a dásně. Diabetes může způsobovat infekce dásní.

•       Nekuřte a nepijte alkohol. 

Diabetici by se měli vyhýbat nadměrné konzumaci sladkých a tučných jídel a alkoholu (např. pivo je bohatým zdrojem jednoduchých cukrů). Nevhodná jsou také umělá sladidla, která chuť na sladké upevňují. Ideální je zvyknout si na neslazenou stravu.

Zdravotním komplikacím zamezí preventivní prohlídky

Pacient s cukrovku II. typu by měl docházet na pravidelné kontroly u praktického lékaře či diabetologa. Součástí prohlídky je měření krevního cukru a odběr krve, které slouží jako včasná prevence možných komplikací a také k správnému nastavení léčby. Péči o diabetika bez komplikací zajišťujeme v našich ordinacích.  

V ordinacích provádíme také každé dva roky preventivní prohlídky, jejichž cílem je mimo jiné i včasný záchyt diabetu. 

Nejlepší prevence vzniku diabetu II. typu, je žít zdravěji -  dbát na zdravou životosprávu, nepřejídat se, denně se věnovat nějaké fyzické aktivitě a nezapomínat na pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře, které včas odhalí případný zdravotní problém.


Autor: MUDr. Šimon Matějka

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinací ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít