Tipy, jak se vyhnout zánětu močových cest
- Úvod
- Lékař radí
- Tipy, jak se vyhnout zánětu močových cest
Časté běhání na toaletu, pálení při močení, bolest, krev v moči, zvýšená teplota. Zánět močových cest je bohužel zvláště u žen častou komplikací, která dokáže potrápit. Letní měsíce přitom onemocnění nahrávají: pobyt v mokrých plavkách, prostydnutí, nedodržování pitného režimu. To vše může nastartovat nepříjemnosti, které se mohou stát chronickými.
Infekce močových cest jsou poměrně častým onemocněním. Podle studií v České republice někdy prodělala zánět močových cest zhruba každá druhá žena. Některé údaje uvádí dokonce až 70 % žen. V mládí je infekce podstatně častější u žen než u mužů, což je dáno anatomickou stavbou těla. Ženy totiž mají kratší močovou trubici. Její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií. Ty pak mohou za zánět.
Existují určité situace, které vznik infekcí podporují. U žen je to například pohlavní styk nebo těhotenství, ale může to být i cukrovka, močové kameny nebo jiná onemocnění močových cest. U mužů je zánět obvykle spojen s dalším urologickým onemocněním, například s poruchami vyprazdňování močového měchýře při zvětšení prostaty. Ve vyšším věku se proto rozdíl v četnosti onemocnění mezi pohlavími stírá.
Potíže nepřecházejte a nestyďte se o nich mluvit
Pokud se zdravotní potíže jako bolestivé nucení na močení, časté močení nebo pálení při něm, je na místě navštívit praktického lékaře nebo urologa. Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik trvající obvykle 3 až 5 dní, důležité je ale také hodně pít a zůstat v teple. Často jsou tato témata spojena se studem. Proto se záněty přecházejí, což není správné. Vedle toho, že může dojít ke komplikacím, jako je poškození ledvin, může být zánět důsledkem jiného závažného onemocnění. Pacienty s opakovanými záněty je proto třeba důkladně vyšetřit.
Prevence na prvním místě: dostatek tekutin i pravidelné vyprazdňování měchýře
U chronických zánětů močových cest, kdy se infekce vrací více než dvakrát za půl roku, případně vícekrát do roka, jsou důležitá preventivní opatření, která pomohou se zánětu vyhnout. Důležitý je pravidelný přísun tekutin, nezadržování moči, dodržování hygieny zevního genitálu a zvláště u žen močení ihned po pohlavním styku. Důležitá je také celková imunita organismu, dostatečný přísun vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují.
Bylinky, brusinky, probiotika, změna jídelníčku a pravidelná výměna plavek za suché
K preventivním opatřením patří dále dodržování
pitného režimu, díky kterému dochází k proplachování močových cest
a tím se nebezpečí vzniku infekce snižuje. Denně radí odborníci vypít
v průměru 2 až 3 litry neslazených tekutin. Vodu můžete také prokládat
urologickými čaji, anebo čaji s libečkem, kopřivami nebo pampeliškami. Naopak
omezte konzumaci dráždivých nápojů jako je káva nebo černý čaj. Zdraví můžete ovlivnit
i úpravou jídelníčku. Zařaďte do něj více močopudných potravin, jako
jsou petržel, celer nebo okurky. Tyto potraviny sice infekci neléčí, ale
pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie.
K účinným zbraním při boji proti zánětům močových cest patří samozřejmě
také brusinky. Jejich konzumace přispívá rovněž k prevenci tohoto
onemocnění. Brání totiž patogenním bakteriím držet se na stěnách močového měchýře
a zamezují tím vzniku infekce. Konzumovat je můžete v jakékoliv formě, ať
už čerstvé, sušené, v džusu, čaji nebo formou doplňků stravy. Kromě brusinek odborníci doporučují
užívat také probiotika.
Také se vyhýbejte prochladnutí – dostatečně se oblékejte, nesedejte na studené
povrchy a po koupání si vždy vyměňte mokré plavky za suché.