První pomoc při respiračním onemocnění
- Úvod
- Lékař radí
- První pomoc při respiračním onemocnění
S podzimem a zimou přichází i snížení venkovních teplot, déšť, v domácnostech se
začne topit, sliznice všech vysychají, snižuje se obranyschopnost těla. To je
ideální příležitost pro všechny viry k jejich realizaci. Na začátku
respiračního onemocnění začne 1-2 dny mírná bolest v krku, pocit nachlazení,
posléze kýchání, mírně zvýšená teplota. Taková fáze je virová, a tím, že je
podpořena kýchnutím, tedy proudem vzduchu vystřelujícím hodně daleko, i
nejnakažlivější. Vždy je vhodné začít u sebe - odvolat aktivity, které je možné
odložit, nepotkávat se s víc lidmi než je nutné, umývat si pravidelně ruce,
kýchat do kapesníku nebo šály, tak aby se co možná nejvíc eliminovalo
přenašečství viru. A ve volných chvílích o sebe nadmíru pečovat, zejména
pečovat o své sliznice.
Jak pečovat o své sliznice?
Slizniční hygienou. Ano, tak jako každé ráno a večer dodržujeme hygienu čištění zubů, mezizubních prostor a jazyka, tak v podzimních a zimních měsících je potřeba pečovat i o zbytek toho, co se v puse a v nose nachází.
Co k takové hygieně používat? Slané roztoky. Jak slané?
V rámci prevence je nejvhodnější používání hypotonických nebo isotonických roztoků.
MINERÁLNÍ vody (Vincentka, Sulinka) patří mezi hypotonické roztoky. Obsahují nižší koncentraci solí než je v nosní dutině, která osmoticky způsobí, že buňka sliznice nasaje vodu a zvětší svůj objem. Hypotonické roztoky tedy rehydratují a regenerují sliznice. Jsou vhodné od narození.
Izotonické roztoky jsou díky stejné koncentraci NaCl jako je v našem nose (0,9%) nejlepší na dlouhodobé používání (Libenar, Unimer, Aliamare Clean, NEBU dose, fyziologický roztok). Stejně jako hypotonické soli regenerují a rehydratují sliznici a jsou vhoné v preveci i při onemocnění.
Hypertonické roztoky obsahují větší koncentrací solí než je v nosní dutině (než 0,9%; např. Physimer baby hypertonický, Phyteneo NeoRin baby, 3% roztok NaCl, 6% roztok NaCl) a používají se jen při nemoci; mají mukolytický účinek. Výborně ředí husté hleny. Hypertonický roztok vysaje vodu z buňky a buňka zmenší svůj objem (jako když osolíte cuketu a ona pustí vodu). Preventivně je využíváme jen u dětí s cystickou fibrózou. O aplikaci hypertonických roztoků u zdravých dětí v průběhu jejich respiračního onemocnění se vždy poraďte se svým lékařem.
Jak aplikovat?
Vždy záleží na věku. Od narození se dá používat hypotonické nebo isotonické roztoky do nosu ve formě kapání do nosu (ampulky s fyziologickým roztokem, ampulky Libenar, ampulky Physio Clean od Chicco), stříkání (Physimer baby, Sterimar nebo minerální vody), dle tolerance je možné i vypláchnout nos nosní stříkačkou, rhino konvičkou nebo konvičkou respimer.
Nosní hygiena:
- krok - výplach
- krok - odsátí, vysmrkání
- krok - inhalace
- nosní dekongescenční kapky
Odsávání a nosní kapky aplikujte jen při nemoci.
V 1. kroku vždy nos vykapeme nebo prostříkneme nebo propláchneme. V rámci prevence lze postup ukončit už zde a pravidelně takovou hygienu nosu provádět ráno a večer. Pokud už ale jsou známky onemocnění horních dýchacích cest (tvoří se hleny, nos je ucpaný), pak je ve 2. kroku odsajeme nebo vysmrkáme. I když už dítě ve věku čtyř let umí smrkat samo, je vhodné při rýmě mu ještě pomoct a odsát. Odsávačku dávejte vždy k okraji nosu, ne do nosu, odsávejte šetrně k nosnímu vchodu. Krokem 3. je inhalace. Inhalace pomáhá regeneraci poškozené sliznice, ředí hleny, zvlhčuje. V rámci prevence lze také inhalovat, ideálně 1 x denně na 10-15 minut, během nemoci klidně 2-3 x denně opět na 10-15 minut.
Doma větrejte, dobře jezte, hodně pijte, odpočívejte.
Autor: MUDr. Dana Mošnová, praktická dětská lékařka, Poliklinika Praha Kyje