Mediclinic
left right

Nemoci přenášené zvířaty

Chraňme se očkováním a důslednou hygienou

Zvířata člověka inspirují, fascinují, pomáhají mu a provázejí ho odnepaměti. Některá obdivujeme ve volné přírodě a v zoologických zahradách, jiná žijí s námi ve městě a na vesnici.

Psi, kočky, ptáci a drobní hlodavci patří k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Svojí přítomností obohacují náš život, ale mohou ho i ohrozit. Někteří totiž přenášejí nebezpečné nemoci, z nichž některé mají vážný průběh nebo dokonce končí smrtí. 

Nezapomínejme na odčervování

Psího parťáka si pořizuje mnoho lidí. Ačkoli žije s námi v jedné domácnosti, při venčení se může nakazit a zavléct si do svého organismu parazity. Proto psa musíme pravidelně odčervovat, abychom eliminovali nebezpečí přenosu těchto parazitů na nás a způsobit si zdravotní potíže. 

Nehlaďte toulavé psy

Na ulici můžeme narazit i na toulavého psa. Ačkoli se chová přátelsky, buďme zdrženliví a nehlaďme ho. Pokud jde o zvíře, které neznáme, stačí jedno kousnutí a zkomplikuje se nám život. Léčba vztekliny je nejen nepříjemná, ale i zdlouhavá. Toulavý pes může být i zdrojem dalších druhů nemocí přenosných na člověka. 

Kočičí toxoplazmóza

Úplně v bezpečí nejsme ani s kočkou. Tedy pokud nemáme takovou, která je stále doma a nikde se netoulá. Kočka patří mezi časté přenašeče toxoplazmózy. Tato choroba je nebezpečná hlavně pro nastávající maminky, respektive pro nenarozené dítě.

Toxoplazmóza probíhá často bezpříznakově. Vzhledem k tomu, že nemoc napadá nervovou soustavu, může také natrvalo měnit naše chování. Může mít vliv na vznik psychických poruch, růst agresivity, snížení sociální inteligence apod. Podle statistik se toxoplazmózou v našich zeměpisných šířkách nakazila dokonce až třetina populace.

A jaká je prevence? Čistit pravidelně každých 10 až 12 hodin kočičí záchod a nezapomínat na důkladnou hygienu, hlavně mytí rukou.

Pozor také na toulavé kočky. Nekrmte je, i když je vám jich líto. Svými výkaly roznášejí toxoplazmózu i na vaší zahradě a vy se pak sběrem a jídlem nemytého ovoce ohrožujete nákazou, kterou roznáší i prach z jejich zaschlých výkalů. Zásadní je důkladná hygiena rukou i obličeje a mytí plodin ze zahrady před jídlem. Pokud chcete toulavé kočce pomoci a neriskovat, je potřeba ji odchytit, odčervit a přeléčit. 

Pozor na hlodavce

Drobní hlodavci, tedy morče, křeček nebo potkan, mohou na člověka přenést tularemii, která se vyznačuje hlavně dušností. Hrozí i leptospiróza neboli krysí žloutenka. Nejčastěji se při ní objeví horečka, únava, silné bolesti svalů a hlavy. Po mírném zlepšení může dojít ke zhoršení zdravotního stavu, v těžkých případech i k poškození jater a ledvin. 

Malý útočník s velkými následky

Ani lidé, kteří nežijí pod jednou střechou se žádným zvířetem, nejsou mimo nebezpečí. Na všudypřítomná klíšťata lze narazit v lese, na louce, v městském parku. Jejich přisátí nebolí, ale je nebezpečné. Přenášejí mimo jiné dvě obávané nemoci, a to boreliózu a encefalitidu.

Pokud se boreliózu nepodaří odhalit včas, hrozí vážné poškození nervového systému, srdce a pohybového aparátu. Někdy nemoc končí ochrnutím. Očkování zatím neexistuje, a proto je nutné odstranit klíště co nejdříve. Čím déle je infikované klíště přisáté, tím větší riziko představuje. Při borelióze se obvykle dostaví silné bolesti hlavy, kloubů a svalů, horečka nebo únava. Charakteristická červená skvrna v místě, kde se parazit přisál, může naopak chybět. 

Účinná ochrana proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida patří k infekčním chorobám a ani její průběh nebývá procházka růžovou zahradou. Řada pacientů končí v nemocnici s vážnými komplikacemi, které mohou končit trvalým postižením nebo smrtí. Mezi nákazou a prvními příznaky může uběhnout 1 až 4 týdny. Příznaky mohou připomínat chřipku, potíže přechodně ustupují, ale opět se vracejí.

Cílená léčba klíšťové encefalitidy de facto neexistuje, a proto je zásadní vsadit na prevenci. Ta spočívá hlavně v očkování, které je velmi dobře dostupné. Ve srovnání s jinými evropskými zeměmi však u nás v proočkovanosti stále zaostáváme.

Očkování je možné využít během celého roku. V jarních a letních měsících se očkuje v tzv. zrychleném schématu, kdy imunita nastává již po 14 dnech od prvního očkování, v okamžiku aplikace 2. dávky vakcíny.

Nechte se očkovat proti klíšťové encefalitidě s příspěvkem zdravotní pojišťovny během celého roku.

Autor: MUDr. Jaroslava Jandová

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2024 Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinací ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít