Lečba diabetes stravou aneb co, jak a kdy jíst při onemocnění cukrovkou
- Úvod
- Lékař radí
- Lečba diabetes stravou aneb co, jak a kdy jíst při onemocnění cukrovkou
Cíle dietní léčby
V dnešní době podíl pacientů, kteří jsou léčeni pouze dietou, klesá. Neznamená to však, že úprava stravy nemá velký význam! Je nezbytnou součástí celého schématu léčby, jehož dalšími články jsou léky ve formě tablet (perorální antidiabetika) a inzulinnmj/8 *8/7. Dieta pro diabetiky odpovídá zásadám zdravého životního stylu. Každý diabetik si může u svého praktického lékaře vyžádat konzultaci u nutriční terapeutky (po zjištění diagnózy vhodné 3-6x v průběhu prvních šesti měsíců a pak 1x ročně).
Cíle diety:
1. Udržení normální glykémie – dietou lze docílit snížení glykovaného hemoglobinu („dlouhý cukr“) o 2,5–25 mmol/mol, což je mnohem více, než dokážou samotné léky
2. Snížení hladiny cholesterolu
3. Přiměřená tělesná hmotnost – i drobný pokles hmotnosti má velký význam, protože snižuje hodnoty cukru a cholesterolu v krvi, krevní tlak a zvyšuje citlivost těla na inzulin
4. Ovlivnění výskytu hypoglykemií
5. U dětí zajištění podmínek pro zdravý růst a vývoj = jiná doporučení než pro dospělé
Jiný diabetes - jiná dieta
Dieta pacientů s diabetem 1. typu spočívá především v počítání sacharidů ve stravě pomocí tzv. výměnných jednotek (1 jednotka = 10 g sacharidů). To samé však platí i pro neobézní diabetiky 2. typu léčené inzulinem. Strategie diabetiků 2. typu spočívá hlavně na redukčních režimech.
Diabetici 1. typu léčeni třemi a více injekcemi inzulinu denně by měli mít denní porci sacharidů rozdělenou do šesti jídel. U diabetiků 2. typu stačí, jsou-li sacharidy ve třech, maximálně čtyřech denních porcích. Obzvláště u obézních diabetiků platí, že nejsou nutné dopolední a odpolední svačiny (pokud nejsou fyzicky aktivní) a pokud v noci nemají hypoglykemie, nejsou třeba ani druhé večeře.
Rozdíly jsou i ve frekvenci jídel. U diabetiků 2. typu zvýšená glykemie po jídle přetrvává i několik hodin (nejčastěji 3–4), není proto rozumné začít jíst svačinu, když je hladina cukru vysoká ještě po předchozím jídle.
Co jsou to sacharidy?
Sacharidy jsou různé druhy cukrů. Glykemii zvyšují i cukry, které nejsou sladké, to je například škrob z mouky. Proto se diabetik při čtení etikety musí zaměřit na pojem sacharidy a ne jen „z toho cukry“. Sacharidy jsou tedy obsaženy v těchto potravinách: sladkosti, potraviny obsahující škrob (brambory, rýže, těstoviny, knedlíky, chléb, pečivo...), sladké ovoce, mléčné výrobky. Množství sacharidů v dietě hraje podobnou roli jako množství tuků!
Význam vlákniny
Vláknina ovlivňuje funkci střev – působí proti zácpě, má dobrý vliv na hemoroidy, divertikulitidu, působí preventivně proti nádorům střev a hlavně zajišťuje rychlejší pocit sytosti, což má význam hlavně u redukční diety. Vláknina zpomalí vyprazdňování žaludku a může tak snížit vzestup glykemie po jídle, dále také snižuje hladinu cholesterolu. Doporučený příjem vlákniny je 20–40 g, což je 600 g zeleniny a ovoce za den (tj. porce ovoce a zeleniny ke každému jídlu a k tomu luštěniny 5x týdně). Nejúčinnější je konzumovat vlákninu v přírodním stavu – zelenina, ovoce, celozrnný chléb, sójová mouka, ovesné vločky, knäckebrot, neloupaná rýže, otruby... Pozor však na „tmavé pečivo“ – bývá přibarveno karamelem! Rovněž i kupované müsli směsi bývají velmi přeslazené.
Sladidla
Energetická sladidla (fruktóza či sorbit) mohou zvyšovat kalorický příjem a nadváhu. Lze je použít k tepelnému zpracování potravin. Neenergetická sladidla (sacharin, aspartam, sucralosa...) jsou prospěšné u obézních osob – snižují energetický příjem. Sacharin je 500x sladivější než řepný cukr a je vhodný na pečení i vaření. 20 mg aspartamu nahradí 1 lžičku cukru, sladí se jím nápoje a používá se jako stolní sladidlo. Acesulfam K je zase vhodný k pečení a vaření, ale má lehkou pachuť. Sucralosa je nové sladidlo, 600x sladivější než sacharóza a v organismu se vůbec nevstřebává. Náhradní sladidla nejsou vhodná pro těhotné ženy.
DIA potraviny
Lze doporučit light nápoje (množství dle přípustného denní dávky sladidla) a nízkoenergetické potraviny. Mnoho „dia“ výrobku však obsahuje vysoký podíl tuků a energie a zdravé tedy nejsou!
Nápoje
Diabetik by měl denně vypít 2–2,5 litru tekutin – voda, neslazená minerálka, event. light nápoje. Pozor na alkohol – nalačno může vyvolat hypoglykemii! Zároveň je alkohol zdrojem energie a jeho příjem vede k obezitě, zvyšuje cholesterol a krevní tlak, větší příjem alkoholu poškozuje nervy.
Vitaminy
Pokud je strava pestrá, není třeba užívat doplňky stravy s vitaminy. Avšak diabetici mají větší sklon k osteoporóze. U starších diabetiků a žen po přechodu se doporučuje příjem 1000 mg vápníku v kombinaci s vitaminem D v dávce 400-800 IU denně.
Rozdělený talíř
Jídlo na talíři by mělo být rozděleno tak, aby 1/3 zabírala bílkovinná strava, 1/3 vláknina a 1/3 sacharidy. Je-li diabetik obézní, ubere sacharidy a přidá vlákninu.
Závěrem
Zdravě se stravovat neznamená jen počítat kalorie, ale také mít dobré stravovací a pohybové zvyklosti. Jídlo není prostředkem k uklidnění, z vody se netloustne a čím lépe se budete stravovat, tím více budete mít svoje tělo a nemoci pod kontrolou.