Jak se zbavit vší
- Úvod
- Lékař radí
- Jak se zbavit vší
Vši nás mohou pěkně potrápit.
Veš dětská, která přežívá jen ve vlasech, je i v dnešní době velkým problémem, a to především u dětí, které navštěvují kolektivní zařízení – mateřské školy a základní školy. Napadají však člověka bez ohledu na jeho věk a pohlaví. Rodiče se proto často ptají, jak se proti vším bránit a hlavně jak je zlikvidovat.
Veš dětská žije ve vlasech, mimo toto prostředí přežije nejdéle 1 den. Nejčastěji ji nalézáme ve kštici, spánkové oblasti a záhlaví. Dospělá, oplodněná samička naklade na vlasy vajíčka, které nazýváme hnidy. Jsou lepkavé, a proto velmi dobře drží na vlasech a lze je jen stěží odstranit při použití běžného šamponu nebo prostým vyčesáváním, i když používáme velmi hustý hřeben, zvaný všiváček. Z hnid se nakonec vylíhnou larvy, které se později změní v dospělou veš, která způsobuje svému hostiteli nemalé obtíže. K dalšímu přenosu vší je nutný přímý kontakt. Vši nelétají, neskáčou, pouze přelézají z vlasu na jiný vlas. Snadněji se uchytí na umytém, lesklém vlasu, než na vlasech mastných. V kolektivu se přenášejí velmi lehce při hře.
Nákazou jsou ohroženy děti v kolektivech, děvčata jsou postižena častěji než chlapci vzhledem k délce vlasů.
K příznakům zavšivení patří:
- svědění,
- neklid,
- mohou být zvětšeny místní lymfatické uzliny,
- oděrky, které vznikají častým škrábáním, a
jejich následná infekce vytvářejí krusty.
Pro nakaženého znamenají vši stres, poruchu soustředění a také nespavost.
Vši nejčastěji odhalí rodiče, učitelé a nejméně často je to lékař. V obavě o svou pověst se rodiče často zdráhají informovat příslušnou školu o tom, že jeho dítě je nakaženo, a tento problém zakrývají. Než je nákaza zjištěna, může být veš u dalších dětí i dospělých. Je zcela na místě o této skutečnosti informovat školské zařízení a své nejbližší okolí. Školy by měly dále informovat ostatní rodiče o tomto problému a několik týdnů by měly být děti kontrolovány. Do kolektivu se děti vracejí po odstranění lezoucích vší a také hnid.
Jak se vší zbavit?
Ihned po objevení vší nebo hnid ve vlasech používáme šampony s insekticidy, které ochromí nervovou činnost vší. Tyto přípravky se musí vzhledem k jejich toxicitě používat opatrně a musí se dávkovat přesně podle návodu. Dále můžeme použít i olejnaté přírodní látky, které vši udusí. Mytí těmito přípravky opakujeme asi po týdnu. NIKDY nepoužíváme petrolej. Všechny prostředky na hubení vší jsou k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu. Dále vlasy často vyčesáváme hustým hřebenem všiváčkem. Pokud se nedaří některé hnidy odstranit, použijeme na odstranění vlasů nůžky. Stříhání vlasů není nutné, pokud je hnida na vlasu více jak 1 cm od pokožky. Celá léčba je většinou zdlouhavá, může trvat i několik týdnů. Preventivně používat speciální šampony proti vším nemá smysl.
Prevence vši hlavové spočívá především v časném záchytu, informování blízkého okolí a škol a následné kontrole všech, kteří byli s infikovaným v blízkém kontaktu v intervalech 2 dnů po dobu asi 2 týdnů. Vždy mějme na paměti, že napadení vší je pro postiženého velmi nepříjemné, obtěžující a hrozí i následná infekce.
Kromě vši dětské, která žije ve vlasaté části hlavy, může na těle parazitovat veš šatní, která má souvislost s nedostatečnou osobní hygienou. Většinou se na tělo dostane pomocí infikovaného oděvu, zvláště spodního prádla, spaním na lůžku, které je již infikováno, zapůjčováním oděvů. Tato veš žije na souvisejících částech těla. Svého hostitele vyhledává k sání krve, bez které vydrží jen několik dnů. Její nebezpečí spočívá především v možné nákaze skvrnitým tyfem, volyňské horečky a návratné horečky. Abychom přenosu vši šatní předešli, je nejdůležitější dodržovat osobní hygienu a nepůjčovat si cizí oděvy.
Autor: MUDr. Helena Truksová