Víte, jaký máte krevní tlak?
- Úvod
- Články
- Víte, jaký máte krevní tlak?

Krevní tlak je tlak, kterým působí protékající krev na stěnu cévy. V ordinaci ho měříme pomocí tonometru a je udáván dvěma číselnými hodnotami (např. 120/80).
Optimální hodnota krevního tlaku je 120/80. Ale za normální tlak se považují hodnoty mezi 120/80 až 90/60.
Hypotenze (nízký tlak)
O hypotenzi mluvíme, pokud je hodnota tlaku nižší než 90/60.
Někteří lidé mají nízký tlak běžně, např. mladé dívky. Jindy může být nízký krevní tlak spojen se závažným onemocněním-např. při infarktu, plicní embolii, onemocnění srdce, cévní mozkové příhodě, při onemocněních jater, vlivem některých léků apod.
Příznaky: únava, poruchy koncentrace, zvonění v uších, bledost, studené ruce a nohy, pocení, třes, nespavost, poruchy vidění (rozmazané vidění, tma před očima), bolest hlavy, rychlý tlukot srdce, závratě, nevolnost, krátkodobá ztráta vědomí.
Hypertenze (vysoký tlak)
O hypertenzi se naopak mluví, pokud naměříme tlak 140/90 a více.
Výskyt vysokého tlaku stoupá s věkem, kdy cévy nejsou již tak pružné a nedokáží již tak dobře reagovat na tlak krve na cévní stěnu. V menším procentu případů jsou příčinou vysokého krevního tlaku jiná onemocnění (např. nemoci ledvin, štítné žlázy).
K vysokému tlaku přispívají rizikové faktory jako nedostatek pohybu, obezita, alkohol, kouření, nadměrná konzumace soli, stres či nedostatek spánku.
Příznaky: bolesti hlavy, podrážděnost, únava, poruchy spánku, dušnost při námaze, nespecifické tlaky na hrudi, bušení srdce.
Doporučení
Pokud pociťujete jakýkoliv z výše uvedených příznaků, navštivte svého praktického lékaře, který vám tlak změří, ev. doplní další vyšetření dle jeho uvážení, a stanoví další postup.
V případě hypotenze je důležité dodržovat režimová opatření. Tedy pitný režim, vyhýbat se dlouhému stání v málo větraných prostorách, vyvážená strava, vyhýbat se alkoholu, dostatečný pohyb apod.
V případě hypertenze je doporučeno omezit nebo úplně vyřadit rizikové faktory.
Jak na správné měření krevního tlaku se dozvíte ZDE.