První pomoc - cévní mozková příhoda
- Úvod
- Články
- První pomoc - cévní mozková příhoda

Cévní mozková příhoda. CMP. Mrtvice. Mozková mrtvice. Mrtvička. Iktus. Různé pojmenování ale stejný stav. Co to tedy je? Jedná se o velmi vážnou a velmi častou diagnózu, druhou nejčastější příčinu úmrtí v České republice (celosvětově třetí nejčastější). Je způsobena porušením cévního zásobení mozku krví. Většinou jde o nedokrevnost, tj. přerušení toku krve do některé části mozku. Tato nedokrevnost vzniká v důsledku ucpání mozkové cévy krevní sraženinou (ischemická mrtvice). Pouze v 10 % případů je mrtvice způsobena krvácením – prasknutím mozkové cévy (hemoragická – krvácivá mrtvice). Můžeme se také setkat s tzv. malou mrtvicí. Bývá tak označována tranzitorní ischemická ataka, která má podobné příznaky jako ischemická mrtvice. Jedná se však pouze o přechodný stav, který brzy odezní. Přesto nelze tento typ cévní mozkové příhody podceňovat, většinou totiž předchází mrtvici v její plné síle.
Mrtvice postihne v České republice každoročně téměř 30 tisíc lidí a každý den jich v průměru 28 zemře. Přesto je cévní mozková příhoda běžně podceňovaná a většina Čechů nepozná její příznaky.
Jak poznat mrtvici?
Třemi jasnými a hlavními příznaky jsou:
1. Ochabnutí svalstva na polovině obličeje
2. Porucha řeči
3. Porucha hybnosti
Dále je několik vedlejších příznaků. Ale popořadě:
1. Ochabnutí svalstva na polovině obličeje = pokles ústního koutku. Jedná se o nápadně visící koutek úst. Když se dotyčný napije, může mu z úst vytékat tekutina. Ochabnutí svalstva obličeje ale způsobuje i pokles očního víčka. VYŠETŘENÍ: Pokud máte pocit, že s dotyčným člověkem není něco v pořádku, řekněte mu, aby se usmál nebo vycenil zuby. Jestliže se jedna strana hýbe méně a obličej se zdá být asymetrický, zavolejte okamžitě 155!
2. Porucha řeči. Typů poruch řeči je hodně. Může se to projevit tak, že dotyčný například vydává jen zvuky, říká naprosté nesmysly, používá neexistující slova, nemůže si vzpomenout na slovo a vyjádřit se tak, jak chce. Někdy také může mít problém porozumět řeči, tedy tomu co říkáte vy. VYŠETŘENÍ: Vyzvěte člověka s podezřelými příznaky, aby vám něco pověděl, např. pojmenoval předměty v okolí, zopakoval po vás větu, řekl vám celé datum narození. Sledujte, zda je řeč zřetelná, srozumitelná, plynulá, jestli vám dotyčný rozumí a používá správná slova. Pokud ne, volejte 155!
3. Porucha hybnosti = ochrnutí končetin. Člověk náhle přestane úplně hýbat jednou končetinou nebo oběma na jedné straně těla. Případně s nimi může hýbat ale má je oslabené nebo nešikovné. Není schopen použít mobil, ukrojit chleba nebo mu vypadne hrnek z ruky. VYŠETŘENÍ: Řekněte vyšetřovanému, aby předpažil. Pokud nezvedne obě ruce symetricky, nebo jedna z nich ihned klesá, volejte 155!
Sanitku zavolejte i v případě, kdy se objeví jen jeden ze tří základních příznaků. Nepodceňujte situaci ani tehdy, když tyto příznaky samy odezní. Do několika minut se mohou vrátit a mohou být ještě silnější!
Vedlejší příznaky: problémy se zrakem (náhlý výpadek zorného pole, náhlá ztráta zraku, zdvojené vidění), náhlá porucha vědomí, zmatenost, náhlá porucha citlivosti poloviny těla (např. brnění nebo necitlivost tváře, paže nebo nohy na jedné straně těla), náhlá bolest hlavy (krutá, dosud nepoznaná, vzniklá ve vteřině), silná závrať, pocit na zvracení a zvracení. V těchto případech také neváhat a okamžitě zavolat 155!
Co dál? Dotyčného se snažte uklidnit a nic mu nedávejte, ani léky proti bolesti ani napít. Posádce ZZS pomůžete a ušetříte nějakou minutu, když před jejím příjezdem přichystáte pacientovu občanku, kartičku pojišťovny a seznam léků, které užívá, pokud je to možné.
Bez kyslíku, vydrží mozkové buňky přibližně jen 5 minut, poté začínají odumírat. Pokud se tedy přívod krve a kyslíku do mozku rychle neobnoví, může dojít k vážnému trvalému poškození, nebo dokonce i smrti. K započetí léčby má pacient od vzniku příznaků maximálně 6 hodin. Přibližně 70 % pacientů se zcela zotaví, pokud je léčba zahájena do 1 hodiny od vzniku příznaků. O tom, zda se pacient po mrtvici vyléčí úplně, nebo zůstane nehybný, či dokonce zemře, rozhoduje tedy především čas.
Ve více než 50 % případů je možné cévní mozkové příhodě předejít prevencí. A jaká je ta prevence? Nejdůležitější je zdravý životní styl – hodně pohybu, nekouřit, hlídat si hmotnost, jíst zdravou racionální stravu s dostatkem zeleniny, ovoce a ryb, a chodit na pravidelné kontroly k lékaři.