Mediclinic
left right

Nemoc, která nebolí - cukrovka

  • Úvod
  • Články
  • Nemoc, která nebolí - cukrovka

Diabetes mellitus, také cukrovka, postihuje celou západní civilizaci a v současné době jí trpí více než 540 milionů lidí po celém světě, v České republice asi 850 tisíc lidí a jejich počet stále roste. Proto si 14. listopadu připomínáme Světový den diabetu, který upozorňuje nejen na význam prevence, ale také na důležitost podpory pacientů s tímto metabolickým onemocněním.

Je třeba mít na paměti, že cukrovka není jedno jediné onemocnění, jde o skupinu závažných chronických onemocnění. Ta se projevují poruchou metabolismu cukrů. Rozlišujeme dva základní typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu., které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Oba dva typy cukrovky mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku.

Při prvotním stadiu cukrovky I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto diabetes I. typu nazýváme autoimunitním onemocněním. Cukrovka II. typu je převažujícím typem, zhruba v 90 % případů, který najdeme v populaci. Je způsobena sníženou citlivostí vlastního těla k inzulinu.

Hlavním nebezpečím obou typů je to, že může být dlouho nerozpoznatelná, protože „nebolí“. Čeho byste si tedy měli všímat u sebe i u dětí?

Nadměrná žízeň – jedním z prvních a nejčastějších příznaků je nadměrná žízeň. Vysoká hladina cukru v krvi zvyšuje osmotický tlak a tělo se snaží vyloučit nadměrný cukr močí, což způsobuje dehydrataci a také zvýšenou potřebu neustále pít.

Časté močení – důsledkem nadměrné žízně a pití je močení častěji, než je obvyklé. Můžeme si toho všímat i v noci, kdy močení nebylo obvyklé, ale časté nehody u dětí, které již mají kontrolu nad svým močovým měchýřem.

Ztráta váhy – i přes zvýšenou chuť k jídlu ztrácí tělo na váze. Bez inzulínu nemůže využít cukr jako zdroj energie a začne odbourávat tukové zásoby, což vede k rychlému úbytku hmotnosti.

Únava – tělo trpí neskutečnou únavou a nedostatkem energie. Je to proto, že bez dostatečného množství inzulinu nemůže efektivně přeměnit cukr na energii. I po dostatečném odpočinku a jídle je tělo vyčerpané.

Zvýšená chuť k jídlu – jak bylo zmíněno výše, tělo je unavené a domáhá se zvýšeného množství potravy jako zdroje energie pro běžné fungování.

Zamlžený zrak – vysoká hladina cukru v krvi může ovlivnit zrak. Cukr způsobuje otoky čočky oka, což může vést k zamlženému vidění. Nemusí to znamenat přímo problémy se zrakem, ale například mhouření očí do dálky nebo přibližování předmětů k očím při vidění na blízko.

Zvýšená náchylnost k infekcím – pokud se u vás projevuje vyšší náchylnost k infekcím, zejména kvasinkovým, močových cest nebo kožním, které se často opakují, nebo obtížně léčí, může to značit zvýšený cukr v krvi.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud u sebe nebo u děti zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, je důležité co nejdříve navštívit vašeho praktického lékaře nebo pediatra v případě dětí. Ten provede krevní testy na stanovení výše cukru v krvi a určí, zda je nutná další léčba.

V MediClinic se zaměřujeme na prevenci a péči o pacienty s diabetem, od pravidelných prohlídek až po osvětu. Nezapomínejme, že díky včasné prevenci a změně životního stylu lze cukrovce II. typu předejít.

Informujte se o svých
nárocích z veřejného pojištění

Pro pacienta

Přehled nabízených
očkování

Pro pacienta

Interaktivní mapa
ordinací v čr

Pro pacienta

Prohlédněte si nové číslo
časopisu MediClinic Plus

Pro pacienty

Registrace nového pacienta

Je jednoduché přejít k nám, nemusíte navštívit svého praktika.

© copyright MediClinic 2025 Created by inCUBE

Vážení pacienti,

prosíme, buďte k ostatním pacientům a také personálu ordinací ohleduplní, proto v případě jakéhokoliv respiračního onemocnění vstupujte do čekárny a ordinace s respirátorem.

Děkujeme za pochopení, MediClinic.

zavřít