Nejčastější dětské oční vady
- Úvod
- Články
- Nejčastější dětské oční vady

Uvádí se, že až 80 % vjemů a informací ze světa získáváme díky zraku. Víte, jak rozpoznat nejčastější dětské oční vady?
Největší změny u dětských očí probíhají v prvních 12. měsících, vývoj zrakových funkcí bývá zpravidla ukončený mezi 6. a 8. rokem života dítěte. Už po narození by si rodiče měli všímat, jak dítě reaguje na nabízené hračky nebo okolí. Naklánění hlavy, sahání mimo hračku, dívání se jedním okem nebo mhouření očí mohou signalizovat potíže. U větších dětí by měli rodiče pozorovat, zda dítě při sledování televize nesedí v její těsné blízkosti, nebo při kreslení neostří až těsně nad papírem.
K nejčastějším očním vadám patří krátkozrakost a dalekozrakost.
Tu rodiče mohou objevit sami tím, jak si děti prohlíží předměty denní potřeby.
Dalekozrakost znamená špatné vidění na blízko, dítě si vše přitahuje blízko
k očím, aby si věc mohlo dobře prohlédnout.
Krátkozrakost je naopak špatné
vidění na dálku, zbystřit by rodiče měli, pokud dítě často sedí těsně u televize
a pozoruje pohádky.
Dítě si však nemusí na špatné vidění stěžovat. Vyplatí se jej proto důkladně
sledovat. Při zanedbání léčby hrozí tupozrakost i trvalé poškození zraku.
Astigmatismus je vrozená vada, která se vyznačuje nepravidelným zakřivením rohovky. Vidění je proto neostré, obraz se jeví pokřivený a deformovaný. Astigmatismus se objevuje často s krátkozrakostí i dalekozrakostí a stejně jako výše zmíněné vady může při zanedbání léčby vést ke vzniku tupozrakosti.
Tupozrakost je závažná oční vada, která se ovšem dá úspěšně léčit. Léčbu je třeba zahájit dříve, než dojde k vývinu zrakových funkcí, tedy ideálně do 5 let dítěte. Mozek spojuje obrazy z pravého a levého oka, a pokud je obraz z některého z očí poškozený, mozek slabší oko ze spojení obrazu vyloučí a „vypne“ jej. Dítě oko přestane používat a jeho rozvoj zrakových funkcí se zastaví. Pokud se k léčbě nepřistoupí včas, nelze zrakové funkce obnovit. Rodiče by měli zvýšenou pozornost věnovat tomu, pokud dítě naklání hlavu, mhouří oči, špatně odhaduje vzdálenost, naráží do předmětů, zakopává apod.
Šilhání je ve většině případů patrné na první pohled. Jedno oko dítěte se stáčí jiným směrem, než kterým se dívá oko druhé. Nejde jen o estetickou vadu, šilhání je často spojenou s jinou oční vadou a tupozrakostí. I zda platí, čím dříve se zahájí léčba, tím vyšší je šance na úplné vyléčení. Občasné šilhání u dětí do 6 měsíců je způsobeno nevyzrálou koordinací očních svalů a je považováno za normální. Pokud rodiče šilhání pozorují i po půl roce dítěte, je na místě poradit se s lékařem.
Ordinace pediatrů MediClinic jsou vybavené screeningovým přístrojem PlusOptix, který měří dioptrie, astigmatismus, tupozrakost i odchylky šilhání u dětí již od 6 měsíců. Velkou výhodou vyšetření pomocí tohoto bezkontaktního přístroje je rychlost, bezbolestnost a lze jím vyšetřit i velmi malé, neposedné a málo spolupracující děti. Rodiče se z výsledku během chvilky dozví, zda je dítě zrak dítěte v pořádku nebo je nutné absolvovat komplexní prohlídku u očního lékaře.