Nedejte vším šanci
- Úvod
- Články
- Nedejte vším šanci

Začátek nového školního roku a návraty po prázdninách přináší problém, který trápí zejména školáky. Jsou jím vši. Na první pohled neškodný hmyz se mezi dětmi šiří rychlostí uragánu. Sveřepě se drží v dětských vláscích a způsobuje nepříjemné svědění. Potrápit může samozřejmě i dospělé.
Problém není jen kosmetický, protože veš se živí krví a při kousnutí do ranky vypouští svědivou látku, která je příčinou drbání. Člověk si drbáním obvykle rozdrásá kůži a do vzniklých ran se může dostat infekce. Mohou se zvětšit uzliny, zvýšit teplota, děti bývají často unavené a neklidné.
Jak veš a hnidy poznáte?
Veš je zhruba 2 až 4 milimetry dlouhý parazit (podobá se lupům), hnidy jsou hnědá vajíčka těsně přiléhající k vlasům. Pokud živou hnidu zmáčknete mezi prsty, tak „lupne.“ Vši je kladou blízko k pokožce hlavy.
Jak se této nepříjemnosti zbavit?
· Použijte přesně podle návodu odvšivovací přípravek z lékárny. Zapomeňte na šampony pro psy nebo škodlivý petrolej. Pokud se napoprvé nepodaří všechny parazity odstranit, obvykle se opakuje další kúra za 7 až 12 dní. I zde se držte návodu, při častějším použití se zvyšuje rezistence vší k přípravkům. Pokud po opakované aplikaci nic nepomáhá, je třeba změnit přípravek.
· Po aplikaci odstraňte vyčesáním všechny mrtvé (mohou být mezi nimi i živé) hnidy. K tomu použijte hustý hřeben „všiváček“, který často bývá přibalen u přípravků na vši. Vyčesávejte nejlépe nad bílým povrchem, z vlhkých vlasů, na suchých vlasech totiž dokáže parazit lézt.
· Sledujte účinek a vlasy pravidelně kontrolujte. Pokud jsou hnidy přilepeny na vlasech do jednoho centimetru od pokožky, máte pravděpodobně i živé vši.
· Pozornost se musí věnovat i oblečení, ložnímu prádlu, ručníkům či plyšákům. To je třeba vyprat, hřebeny vydezinfikovat. Veš přežívá bez krve 24 hodin, není tedy třeba „vyprat“ celou domácnost, ale jen aktuálně používané textilie.
· Prohlédněte vlasy všem členům rodiny, infikovaného před první aplikací kúry co nejdříve izolujte. Úspěšnost závisí především na důslednosti, s jakou budete vši z hlavy mechanicky odstraňovat.
V současné době neexistuje žádná stoprocentní metoda prevence, ale napomoci může výtažek z tea tree oleje (pár kapek se může občas přidat do běžného šamponu), který vši nemají rádi. V lékárně je možné koupit také preventivní spreje. Jako novinka se objevil detekční přípravek, který obarví hnidy do červena a ty se pak lépe hledají.
Více rad a informací Vám v lékárnách poskytnou farmaceutické asistentky, v případě přetrvávajících obtíží se můžete obrátit na dětského či praktického lékaře.